Vasara bieži nes līdzi strauji augošus elektrības rēķinus, kas liek saraukt pieri. Un šie lielākie elektrības patērētāji nav kondicionieri
Lai gan aizdomas parasti krīt uz gaisa kondicionieriem un ventilatoriem, īstais enerģijas patērētājs var izrādīties ledusskapja durvju blīves. Šīs gumijas joslas, kas notur auksto gaisu iekšā un karsto – ārā, var būt bojātas, pašam to nemanot, un tā rezultātā elektrības rēķins aug. Vienkārša A4 lapas pārbaude dažu sekunžu laikā var atklāt problēmu.
Kā pārbaudīt ledusskapja durvju blīves ar vienkāršu papīra triku
Šī pārbaude ir tik vienkārša, ka es to pats nolēmu izmēģināt, kad pamanīju, ka manas elektrības izmaksas pagājušajā vasarā nemanāmi kāpj bez redzama iemesla. Viss, kas nepieciešams, ir standarta A4 izmēra papīra lapa. Atveriet ledusskapja durvis un ievietojiet lapu tā, lai puse atrastos ledusskapja iekšpusē, bet otra puse – ārpusē. Pēc tam uzmanīgi aizveriet durvis, iespiežot papīru durvju gumijas blīvējumā.
Mēģiniet papīru lēnām izvilkt. Ja tas izslīd viegli, gumijas blīve nav hermētiska. Bet, ja jūtat pretestību un papīrs neizkustas, tad tā joprojām labi pilda savu funkciju. Šis vienkāršais tests ātri parādīs, vai siltais gaiss ieplūst iekšā, piespiežot ledusskapim strādāt ar papildu jaudu, lai saglabātu aukstumu.
Kāpēc bojātas ledusskapja blīves paaugstina elektrības rēķinu un bojā pārtiku
Kad vasarā temperatūra pārsniedz 25°C – kā tas ir daudzos Latvijas reģionos –, ledusskapim jāstrādā ar dubultu jaudu, lai uzturētu pārtiku svaigu. Ja durvju blīve laiž cauri gaisu, aukstums aizplūst un siltums ielavās iekšā, liekot kompresoram darboties ilgāk. Tas ne tikai paaugstina elektrības izmaksas, bet arī rada papildu slodzi ledusskapja detaļām, saīsinot tā kalpošanas laiku.
Atceros vienu karstu nedēļas nogali, kad mans ledusskapis sāka darboties skaļāk un vairs nespēja uzturēt ēdienu svaigu. Pārbaudot blīves ar papīra testu, problēma ātri kļuva skaidra. Blīvju salabošana man ietaupīja simtiem eiro enerģijas izmaksās un remontā.
Papildus augstiem rēķiniem, novājinātas blīves rada nevienmērīgu dzesēšanu, kas var novest pie ātrākas ēdiena sabojāšanās. Var parādīties pelējuma smaka, pārmērīga apledojuma vai kondensāta veidošanās (īpaši ledusskapjiem bez automātiskās atkausēšanas) vai pelējuma plankumi uz gumijas blīvēm. Šīs problēmas bieži sākas nemanāmi, līdz kļūst par dārgiem sarežģījumiem.
Padomi ledusskapja durvju blīvju kopšanai un nomaiņai, lai nodrošinātu optimālu darbību
Lai blīves kalpotu ilgāk un saglabātu energoefektivitāti, nepieciešama regulāra kopšana. Vismaz reizi mēnesī viegli noslaukiet gumijas joslas ar siltu ūdeni un maigu ziepjūdeni, īpašu uzmanību pievēršot drupačām un lipīgiem netīrumiem spraugās.
Pēc tīrīšanas uzklājiet plānu kārtu neitrālas vazelīna ziedes vai silikona smērvielas – tas palīdzēs saglabāt blīvju elastību un nodrošināt ciešu piegulēšanu pie ledusskapja korpusa. Es pats šo metodi izmēģināju un pamanīju, ka blīves kalpo jūtami ilgāk, turklāt izvairoties no priekšlaicīgas nomaiņas.
Lasi vēl: Bezē rulete – deserts, kas apvieno kraukšķīgu bezē, gaisīgu krēmu un sulīgu ogu noti
Ja blīve ir izliekusies vai deformēta, dažreiz to var atjaunot ar matu fēna siltumu, uzmanīgi atjaunojot sākotnējo formu. Ja gumija izslīdējusi no vietas, to var uzmanīgi iespiest atpakaļ rievā. Tomēr, ja pamanāt plaisas, pelējumu vai atdalījumus vairākās vietās, labākais risinājums būs blīves nomaiņa.
Par laimi, ir pieejamas gan universālas aizvietotājblīves, gan arī konkrētam ledusskapja modelim atbilstošas. Tās parasti var uzstādīt vienkārši, ievērojot ražotāja norādījumus. Šis nelielais darbiņš var palīdzēt saglabāt ledusskapja efektīvu darbību un samazināt elektrības rēķinus.
Vienkāršs papīra tests var šķist pārāk elementārs, taču tas var jūs pasargāt no sabojātas pārtikas, pēkšņiem bojājumiem un augstiem elektrības izdevumiem šovasar. Vai esat pamanījuši, ka ledusskapis darbojas biežāk nekā parasti vai ēdiens nav pietiekami auksts? Izmēģiniet papīra testu un pārliecinieties paši!
Vai šis padoms jūs pārsteidza? Vai esat kādreiz pārbaudījuši sava ledusskapja durvju blīves? Dalieties pieredzē komentāros un palīdziet arī citiem saglabāt vēsumu un ietaupīt šovasar! Neaizmirstiet šo padomu nodot tālāk draugiem, kuri cīnās ar augošiem elektrības rēķiniem.